The Russian Corporation
Conference Program
Friday, February 22
Note Location: Department of Anthropology, 10 Sachem St., Room 105
10:00 Welcome and Introductions, Douglas Rogers (Yale University)
10:15-11:45 Panel I: Early Corporations
Chair: Nikolaos Chrissidis (Southern Connecticut State University)
• Erika Monahan (Dartmouth College), “Board Rooms and Big Steppes: Nicolas Witsen and the VOC in Eurasia”
• Ilya Vinkovetsky (Simon Fraser University), “From Furs to Tea: The Russian-American Company as a Business”
Discussant: Paul Bushkovitch (Yale University)
1:30-3:15 Panel II: Imperial Corporations, Part I
Chair: Steven Nafziger (Williams College)
• Tatiana Iakovleva (Peterhof State Museum-Reserve), “Traders and Law in the Russian Empire After the Great Reforms”
• Sergei Antonov (Yale University), “Rebuilding Russian Capitalism: Rogue Entrepreneurs on Trial in the 1870s”
• Sofya Salomatina (Moscow State University), “Joint-Stock Commercial Banks in the Russian Empire: Deconstruction of the Russian Banking History Discourses”
Discussant: Thomas Owen (Harvard University)
3:45-5:30 Panel III: Imperial Corporations, Part II
Chair: Sergei Antonov (Yale University)
• Galina Ulianova (Russian Academy of Sciences), “Female Entrepreneurs as Board Directors of the Biggest Russian Joint-Stock Companies, 1870-1900”
• Amanda Gregg (Middlebury College) and Steven Nafziger (Williams College), “The Births, Lives, and Deaths of Corporations in Late Imperial Russia”
• Ella Saginadze (Saint Petersburg State University), “The Economic Policy of the Russian Empire’s Government and the ‘Purely American Development’ of Agriculture in the Caucasus (1894-1917)”
Discussant: Emily Erikson (Yale University)
Saturday, February 23
Note Different Location: Luce Hall, Rm 202, 34 Hillhouse Ave.
10:00-11:45 Panel IV: Soviet Corporations
Chair: Victoria Smolkin (Wesleyan University)
• Adam Leeds (Columbia University), “The First and Lowest Stage of Socialism: The Corporation in the Marxism of the Second International”
• Steven Harris (University of Mary Washington), “Hearts and Minds and Hard Currency: How Aeroflot Defeated Pan Am and Survived the Cold War”
Discussant: David Engerman (Yale University)
1:00-2:45 Panel V: Post-Soviet Corporations, Part I
Chair: Thomas Graham (Yale University)
• Peter Rutland (Wesleyan University), “The Russian Corporation Today: Between Neolibralism and the Security State”
• Susanne Wengle (University of Notre Dame), “Russian Agrifood Corporations as a Force of Change”
• Nina Poussenkova (Russian Academy of Sciences), “Rosneft, a Triple-A Company: Ambitions, Acquisitions, Alliances”
Discussant: Douglas Rogers (Yale University)
3:15-4:30 Panel VI: Post-Soviet Corporations, Part II
Chair: Andrei Semenov (Yale University)
• Dominic Martin (Yale University), “Corporation, Education, and Knowing Your Station: Social Estates Between a Closed City and an Oxbridge College”
• Benjamin Krupp (University of Illinois, Urbana-Champaign ), “Stop Exercising, Stop Training: The Mutual Making of Russian Bodies and Nike Data”
Discussant: Justine Buck Quijada (Wesleyan University)
4:45-5:45 Concluding Discussion